Je zelená káva jeden velký podvod?

V časopisech i na internetu byste nalezli mnoho článků o neuvěřitelných účincích zelené kávy na hubnutí a stejně tak byste nalezli stejné množství článků, které tvrdí, že zelená káva je pouhý podvod a na hubnutí nemá žádný vliv. Kde je tedy pravda? Pomáhá zelená káva účinně snižovat hmotnost?

Čím se liší zelená káva?

Kávová zrna zelené kávy se od běžné černé kávy liší pouze procesem přípravy. Zrna černé kávy, na rozdíl od zelené, podléhají pražení. Nepražená zrna zelené kávy tedy nepřijdou o některé užitečné složky, o které by přišla během pražení. Zejména se jedná o kyselinu chlorogenovou. Vědecky je prokázána její schopnost štěpit škrob na cukry. Díky tomu dochází ke zlepšení metabolismu. Další pozitivní účinek zelené kávy je prevence proti žlučovým kamenům, pomáhá snižovat krevní tlak a údajně pomáhá i proti celulitidě.

Zaručené účinky na hubnutí?

Stále probíhá výzkum účinků zelené kávy na hubnutí, ale dosavadní závěry výzkumů opravdu prokazují, že pomáhá ke snižování váhy. Nicméně i pokud by všechny chemické látky obsažené v zelené kávě nepomáhaly redukovat hmotnost, tak je tu stále jeden podstatný účinek. Nepražená káva totiž snižuje chuť k jídlu.

Pozor na kvalitní výběr

Spousta negativních ohlasů na zelenou kávu pramení z důvodu, že lidé nakupují levnou ,,zelenou“ kávu, která má oproti pravé zelené kávě nízký obsah kyseliny chlorogenové (značenou CGA 800). Poté se není čemu divit, když náhražky zelené kávy nemají žádný vliv na hubnutí a poživatelé dávají svoji náladu jasně najevo v internetových diskusích, přičemž nepřiznají nákup nekvalitní zelené kávy.

Jak si zelenou kávu připravit?

Příprava je velmi jednoduchá. Jestliže nakoupíte nemletou zelenou kávu, tak je dobré zrnka před mletím namočit do misky s vlažnou vodou. Zrnka jsou poté mnohem měkčí a snáze se melou. Spousta obchodů však prodává již mletou kávu. Po namletí si do šálku nasypte zhruba 2 kávové lžičky směsi, zalejte horkou vodou a nechte přibližně 5 minut vylouhovat.

Jak se tedy rozhodnout?

Jelikož se jedná o nepraženou kávu, tak obsahuje více kofeinu, který pomáhá se spalováním tuku a tlumí chuť k jídlu. Tudíž je však nevhodná pro nastávající a kojící matky. Působí taktéž jako antioxidant. Avšak pokud chcete opravdu zhubnout, tak nestačí, když budete pít dostatek zelené kávy, musíte tomu upravit i váš životní styl – více pohybu, méně jídla, či změna jídelníčku.

Podmínky