Vejce a zdraví, nebo-li jsou vajíčka zdraví prospěšná?

O málokteré potravině koluje tolik různých fám a rozporuplných informacích, jako o vejcích, přičemž stačí vědět, co vejce obsahují a hned budete vědět, jak jsou lidem prospěšná či nikoliv, zda je lze využít v prevenci nebo dokonce o léčbě, což jsou témata, o kterých píše tento magazín o zdraví. V našem článku se tedy dozvíte ty nejdůležitější informace o vejcích a jejich vazbě na zdraví.

Co důležitého vejce obsahují


Jak vidíte, vejce obsahují mnoho důležitých vitaminů a minerálů, bez kterých by lidské tělo nemohlo být zdravé, přičemž například obsah vápníku a hořčíku je klíčový, protože to jsou látky důležité pro stavbu a zdraví našich kostí, přičemž neuškodí si připomenout, že aby tělo vápník vstřebalo, potřebuje k tomu i hořčík, což vejce splňují.

A co cholesterol a vejce

Největším strašákem je ovšem cholesterol, který vajíčka obsahují a jenž se podílí na vzniku kardiovaskulárních chorob včetně nevzhledných křečových žil, které pak řeší chirurgický zákrok, případně kvůli estetickému vzhledu plastická chirurgie.

Vejce opravdu cholesterol obsahují, ale současně je v nich lecitin, jenž vstřebávání cholesterolu omezuje, navíc mají vejce hlavně ten hodný cholesterol, tedy v současné době panuje přesvědčení, že 2 vejce týdně neuškodí ani lidem, kteří mají zvýšenou hladinu cholesterolu.

Samozřejmě, že pokud chcete jíst kvalitní a zdravé potraviny, měli byste se zaměřovat na BIO kvalitu, což platí i pro vajíčka, navíc byste měli sledovat i to, v jakých podmínkách slepičky žijí, aby se netrápily, protože mnoho velkochovů jim nenabízí žádný životní prostor a jsou zavřen v malých klecích a jejich nevhodné podmínky se podle našeho názoru musí nějak projevit i na kvalitě vajec a jejich zdraví, i když to třeba současná věda nikterak nezměří.

Podmínky