Poznejte vitamíny D, E, K, A

Ze všech možných médií neustále slyšíme reklamy na to, jak jsou vitamíny pro náš organismus důležité. Všichni také víme, že jejich přísun je důležité zvýšit v období nachlazení, chřipek a v případě, že jsme nemocní, nebo se necítíme nejlépe. Toto je i vysvětlením toho, proč je ve zvyku nosit nemocným do nemocnic hromady ovoce. Vitamíny můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Jsou to ty rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě. Nicméně vitamíny se nenachází pouze v ovoci a zelenině.

Mezi skupinu rozpustných v tucích patří vitamíny D, E, K a A. Jako pomůcku pro zapamatování můžete využít třeba slovo „deka“. Fakt, že jsou to vitamíny rozpustné v tucích, samozřejmě neznamená, že byste k jejich účinku měli vypít olej nebo škvařené sádlo, nýbrž to, že pokud je budeme užívat v tabletové formě, musíme tak učinit vždy během jídla nebo po něm. V případě, že byste je spolkli na prázdný žaludek, nedostaví se žádný účinek.

Ideální je tyto vitamíny sníst po hlavním chodu anebo ještě lépe dodat je do těla přímo jako součást stravy. Základním předpokladem by měl být zdravý a vyvážený jídelníček, který obsahuje velké množství zeleniny, ovoce, dále maso, obiloviny, ryby a mléčné výrobky. V případě, že budeme takový jídelníček dodržovat, neměli bychom trpět ani nedostatkem výše zmíněných vitamínů. Výjimku může tvořit genetická předispozice, nebo nějaká nemoc.

Vitamín D

Vitamín D potřebuje náš organismus pro silné a zdravé kosti, dále je prevencí osteoporózy, také posiluje imunitní systém a působí proti vzniku a rozvoji rakoviny. Tento vitamín je rovněž důležitým prvkem pro vápník získávaný ze stravy, neboť mu napomáhá při jeho vstřebávání do těla. Společně jsou důležitou kombinací proti všem nemocem kostí. Názorně si to můžeme představit tak, že vitamín D tvoří most, kterým se vápník dostává do těla. Nemáme-li tzv. „déčko“, je i nedostatek kalcia. Tento vitamín získá náš organismus přirozeně ze slunečního záření. Trávíme-li čas na sluníčku, jeho paprsky působí na naši kůži a promění se právě ve vitamín D. Ale samozřejmě pozor, neznamená to, že pokud se budete neustále opalovat, budete ho mít víc a řídnutí kostí vás nemůže postihnout. Nadměrné slunění v létě jistě prospěšné není, max. tak pro rakovinu kůže. Vitamín D můžeme ze slunečního svitu získat i během zimy, proto choďte pravidelně na procházky a pobývejte na čerstvém vzduchu.

Vitamín E

Mezi vitamíny je bezesporu nejznámější vitamín C, ovšem i ty ostatní jsou pro náš organismus nepostradatelné a velmi důležité. Jedním z takových je vitamín E, který je pro naše tělo přímo zázrakem, neboť bojuje proti vnějším vlivům. Napomáhá chránit srdce a cévy, posiluje imunitu a chrání nás proti rakovině. V případě, že k ní přesto jen dojde, následně proti ní bojuje. Dále je dokonalým antioxidantem a působí preventivně proti vzniku kardiovaskulárních chorob. Na jeho zvýšený příjem by měli dbát především kuřáci a všichni lidé, kteří často pobývají v zakouřených prostorách, neboť tento vitamín napomáhá tělu zbavit se toxinů, pocházejících z kouře cigaret. Pro lepší představu, vitamín E obalí každou buňku v těle do pomyslného pláště a tím zabraňuje působení vnějších vlivů. Tím pádem je i určitým zpomalovačem stárnutí, neboť podporuje pevnost a zdraví pokožky. Dále je prevencí a zpomalovačem průběhu různých vážných onemocnění, jako např. Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. To ale není ve výčtu jeho pozitivních vlastností vše, mimo jiné také pročišťuje krev a výrazně chrání nervovou soustavu. Jeho nedostatek vede jak k nervovým poruchám, tak až k poškození tohoto systému a vážným onemocněním. Nejlepšími zdroji vitaminu E jsou rostlinné oleje, ořechy a listová zelenina. Obecně se dá říct, že je obsažen ve všech tučnějších pokrmech.

Vitamín K

Název tohoto vitamínu vychází ze slova koagulace, tedy srážlivost, z čehož vyplývá, že působí jako koordinátor správné srážlivosti krve. Jeho nedostatek se projeví ve snadné a časté tvorbě modřin, silnějším krvácení i při malých zraněních a u žen navíc v intenzivnějším krvácení při menstruaci. Jsme-li zcela zdraví a dodržujeme zásady vyváženého stravování, neměli bychom jeho nedostatkem trpět. Vitamín K je důležitý nejen pro samotnou srážlivost krve ale ovlivňuje pozitivně i hojení pooperačních stavů a všech otevřených ran. Z toho logicky plyne, že bývá v tabletách předepisován pacientům, kteří se připravují na operaci. Dále je tento vitamín důležitý i pro správné vstřebávání vápníku do organismu a tím pádem i další prevencí osteoporózy. K jeho nedostatku v našem těle může dojít v případě, že trpíme vážnou nemocí, u které užíváme antibiotika, neboť o nich je známo, že působí nepříznivě a ničí jinak přirozeně zdravou mikroflóru ve střevech a tím omezují vstřebávání vitamínu K. Často se tak děje i u lidí postižených nemocemi jater nebo střev. Nejbohatšími zdroji tohoto vitamínu je maso, rostlinné oleje, mléčné výrobky a listová a tmavě zelená zelenina.

Vitamín A

Vitamín A je nejznámější pro jeho pozitivní účinek na naše vidění, tedy pro posílení a perfektní stav zraku. Má však i mnoho dalších pozitivních funkcí, např. posiluje růst kostí, napomáhá regeneraci tělových buněk, stará se o pevnost jak pokožky, tak vnitřních sliznic. U dospělých osob se jeho nedostatek běžně neprojevuje, problémy však nastávají u dlouhodobě nemocných a také malých dětí. Novorozenci, malé děti ale i dospívající osoby potřebují jeho zvýšený příjem ke správnému růstu a vývoji všech orgánů. Jeho dlouhodobý nedostatek se může projevit i ve špatném vidění nebo vést dokonce ke slepotě. Mezi jeho nejbohatší zdroje patří vejce, mléko, játra a rybí tuk. Dále také v červeném a oranžovém ovoci je obsažen provitamín A, který se při jeho konzumaci v organismu promění na potřebný vitamín A. Najdeme ho v mrkvi, meruňkách, rajčatech, dále v červeném rybízu, paprice a dalších.

Podmínky