Prastaré slovanské nápoje zažívají boom

Přestože receptury nebyly z nejdokonalejších, svým složením se staly zásobárnou energie a zdraví prospěšných látek. Do doby, než se do tohoto nápoje dostal chmel, byl tento „kvas“ tradičním pitím zdejších národů.

To ovšem proběhlo před více než tisíci lety. Doby plynuly, z „kvasu“ se stalo pivo i další lahodné nápoje. Receptury však zůstaly zachovalé v dobových spisech a kronikách. Zůstaly zapsané v historii. Zmrtvýchvstání dala těmto receptům až dnešní doba, v níž opět zkoušíme experimentovat, abychom dosáhli nejlepší chutě, častokrát v kombinaci s dalšími přidanými hodnotami. Třeba onou zdraví prospěšnou složkou.

Jedním takovým pitím, je nápoj s názvem CEREA. Tento dohněda zabarvený mok, z ječmenného a žitného sladu, je dokonalým životabudičem pro všechny věkové skupiny. Snižuje únavu a naopak zvyšuje fyzickou výkonnost. Blahodárně působí na trávicí systém, posiluje obranyschopnost organismu a má pozitivní vliv též na mozkovou činnost.

Podobné kladné účinky na lidský organismus má i, již výše zmíněný, KVAS. Nebo-li také kyjevský klášterní zázrak. Právě tento nápoj, který se začal ve velkém vyrábět na území dnešní Ukrajiny a Ruska, zaznamenává kupříkladu úspěchy mezi vrcholovými sportovci. A to zejména proto, že odstraňuje únavu, zvyšuje fyzickou kondici a zvětšuje svalovou hmotu. I jeho bakteriocidní účinky se stávají zájmem mnoha odborníků. KVAS je dostupný i v našich končinách. Dokonce v mnoha příchutích, kterým dominuje chuť medu, černého rybízu, a jablka.

Až tedy i vy ochutnáte nápoj připomínající kombinaci černého piva, kofoly a citronu, budete tušit, že pijete starodávný slovanský nápoj, posilňující tělo i ducha.

Podmínky